ВИЗНАЧЕННЯ ТА ВТІЛЕННЯ В УКРАЇНІ ПРИНЦИПУ ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА В АДМІНІСТРАТИВНІЙ ПРОЦЕДУРІ

DEFINITION AND IMPLEMENTATION OF THE PRINCIPLE OF RULE OF LAW IN THE ADMINISTRATIVE PROCEDURE IN UKRAINE

Автор(и)

  • Nataliia Plakhotniuk Національна академія державного управління при Президентові України, Ukraine http://orcid.org/0000-0002-8442-1149
  • Iryna Kryvoruchko Національна академія державного управління при Президентові України, Ukraine http://orcid.org/0000-0002-0149-8512

Анотація

У статті розглянуто втілення в адміністративній процедурі принципу верховенства права, що потребує теоретичного осмислення його сутності з метою забезпечення відповідності правозастосовної діяльності адміністративних органів вимогам цього принципу, визначеним як у міжнародних, так і у вітчизняних нормативно-правових актах.

Зазначено, що принцип верховенства права, в основу якого покладено розмаїття наукових підходів та формальних визначень, при переході зі стану визнання у стан дії адміністративних органів неминуче потребуватиме чіткого визначення його сутності та критеріїв оцінки втілення адміністративними органами при здійсненні адміністративної процедури, що і є метою цієї статті.

Обґрунтовано, що формування уявлення про сутність принципу верховенства права в адміністративній процедурі має базуватися на міжнародних, вироблених ООН, Радою Європи, Європейським судом з прав людини, Європейським Союзом, та національних, сформульованих у позиціях Конституційного Суду України, стандартах. Водночас деталізація в Законі України «Про адміністративну процедуру» (станом на 16 березня 2021 року підготовленого до другого читання) принципу верховенства права через віднесення до його елементів принципів законності та
юридичної визначеності, не повною мірою узгоджується з цими стандартами. Одним із шляхів вирішення цієї невідповідності є визначення критеріїв оцінки втілення принципу верховенства права в адміністративній процедурі.

Акцентовано увагу на тому, що універсальність та загальність принципу верховенства права не дає змоги на законодавчому рівні визначити всі його вимоги до адміністративних органів та всі можливості, що надаються ним особі у адміністративній процедурі. Оцінка втілення принципу верховенства права має здійснюватися за сукупністю критеріїв, запропонованих як Венеційською комісією, так і сформульованих у позиціях Конституційного Суду України, а напрацювання засобів втілення принципу верховенства права у правотворчу та правозастосовну діяльність має стати перспективою подальших наукових розвідок.

Ключові слова: адміністративна процедура; адміністративний орган; законність; критерії оцінки; принцип верховенства права; юридична визначеність.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-06-03

Номер

Розділ

Теорія і практика публічного управління