РЕГУЛЮВАННЯ ПРАВА ЗАКОНОДАВЧОЇ ІНІЦІАТИВИ: УКРАЇНСЬКИЙ ТА ІНОЗЕМНИЙ ДОСВІД

REGULATION OF LEGISLATIVE INTIATIVE: UKRAINIAN AND FOREIGN EXPERIENCE

Автор(и)

Анотація

Висвітлено законодавчі підходи до регулювання права законодавчої ініціативи в Україні, а також за її межами в окремих іноземних державах, зокрема у країнах Європейського Союзу. Опрацьовано національні дослідження щодо поточних проблем у законодавчому процесі та законопроєктній роботі в Україні, а також відповідні рекомендації стосовно їх вирішення. Подано вичерпну характеристику видів суб’єктів законодавчої ініціативи в іноземних державах, до яких залежно від форми правління та державного устрою можуть належати: виборці,
окремі міністерства, очільники уряду (одноособово), депутатські групи, фракції, парламентські комітети або представницькі органи автономій, самоврядних територій. Акцентовано увагу на Доповіді та дорожній карті щодо внутрішньої реформи та інституційної спроможності Верховної Ради України з урахуванням відповідних рекомендацій та кризи, пов’язаної з виникненням та поширенням гострої респіраторної хвороби (COVID-19). Ураховано підходи законодавства іноземних країн до оптимізації законопроєктної роботи парламенту. Обґрунтовано потребу в зміні практичного регулювання законодавчого процесу та критичної необхідності створення окремої дослідницької інституції в українському парламенті для надання первинної та комплексної оцінки впливу кожного окремого законопроєкту на різні сфери суспільства перед моментом його подання на розгляд та реєстрацією в органі законодавчої влади. Визначено особливості законодавчого регулювання процедури подання суб’єктами законодавчої ініціативи в Україні та за її межами законопроєктів (українська назва) та проєктів відповідних актів (в іноземних державах мають різні назви) на розгляд до парламенту, а також розглянуто можливість науково-практичної дискусії щодо реформи Верховної Ради України та внесення змін до Регламенту парламенту в частині напрацювання відповідними робочими групами Стратегії вдосконалення законопроєктної роботи для поступового впровадження її на практиці.

Ключові слова: законопроєкт; парламент; законодавчий процес; суб’єкт та право законодавчої ініціативи; Європейський Союз.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-06-03

Номер

Розділ

Теорія і практика публічного управління